KÚSOK Z HISTÓRIE
Feng shui, doslovne preložené ako vzduch a voda má svoje korene v starovekej Číne. Prvé archeologické zmienky sú staré až 6000 rokov. V roku 1980 archeológovia odkryli hrobku v provincii Henan v Číne a tá obsahovala dôkazy o rôznych druhoch astrologických praktík feng shui.
Mŕtvola v hrobke smerovala na sever a okrajová línia na východe mala tvar draka, kým na západe tvar tigra. Vek hrobky sa datuje až na 6000 rokov, čo hovorí o praktizovaní a znalostiach feng shui už v neolitickom veku v Číne.
Jednou z najstarších škôl feng shui je škola foriem a tvarov, založená počas dynastie TANG (618-906 n.l.). Vychádza z prírodných prvkov ako sú hory a vodné útvary ( rieky a jazerá). Neskôr túto školu zdokonalili do systému, ktorý bol viac matematický s numerologickými princípmi. Expanzný nárast tohto systému zaznamenala dynastia SUNG (960-1279) a hlavne ju využívali v oblastiach rovinatých a mierne kopcovitých. Počas stredného veku sa feng shui uzatváralo pred verejnosťou a bolo praktizované len pre privilegované vyššie vrstvy čínskeho imperialistického dvora. Feng shui majstrom nebolo dovolené praktizovať svoje znalosti mimo paláca a neposlúchnutie tohto nariadenia viedlo k ich smrti.
Feng shui sa stalo populárne počas neskorších čínskych dynastií, a to medzi dynastiou MING ( 1368-164) a QING (1644-1911). Pri vzostupe komunistickej vlády sa feng shui stalo terčom posmechu a mnoho materiálov bolo zničených . Napriek tomu niektorí majstri praktizovali feng shui a vedomosti a znalosti aplikovali mimo čínskej komunity po celom svete.
Dnes sa feng shui teší obnove a popularite, hlavne kvôli novému ekonomickému boomu propagovanému u viacerých liberálnejších politikov vo vláde. Nové knihy, publikácie a produkty sa tešia veľkému záujmu nielen v Číne ale po celom svete.